See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Externa boendeplatser enligt LSS
Beskrivning: Välkomna att lämna anbud! Upphandlingscenters sju samverkande kommuner Falun, Borlänge, Avesta, Ludvika, Gagnef och Hedemora har ibland behov av att köpa externa boendeplatser enligt 9§9 eller 9§8 LSS. Det kan vara i det fall boenden i egen regi saknar lediga platser eller att kompetensen inte finns för det enskilda fallet. Upphandlingscenter har ett dynamiskt inköpssystem för denna typ av tjänst som inom kort kommer att avvecklas. Vi hoppas att ni finner upphandlingen intressant och välkomnar era anbud löpande under hela avtalstiden! Observera att detta är ett eget definierat förfarande enligt 19 kap. LAG (2016:1145 om offentlig upphandling (LOU), det vill säga inte ett dynamiskt inköpssystem. Däremot kan förfarandet kan liknas vid ett dynamiskt inköpssystem, där anbudsgivare löpande kan inkomma med anbud för att sedan få möjlighet att bli leverantör inom ramavtalet.
Förfarandets viktigaste kännetecken: CPV kod tillhör bilaga 2
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1 - Plats på gruppbostad vuxna enligt LSS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99200:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85311200 Social omsorg för handikappade, 85320000 Socialvård, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2 - Plats på servicebostad för vuxna enligt LSS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99200:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 3 - Plats på bostad enligt LSS för barn/ungdom
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99200:Lot:3