2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konserthuset - fasadrenovering
Beskrivning: Stockholm konserthusstiftelse avser att genomföra en offentlig upphandling för en byggentreprenad av renovering av fasad. Upphandlingen kommer att omfatta följande arbete: • Fasadarbete: putslagning, infärgning, målning av fönsterkarmar, renovering och tvättning av sten detaljer så som sten list, pelare, mm , • Smidesrestaurering och plåtarbete • Rivning av trappa i hörnet Sveavägen/Hötorget, • Montering av blindfönster på anvisade ytor i fasad samt bytte av partier i entréplan • Rengöring av portar • Byte av ridåvärme och konvektorer i entrén, • Installation av kraft för punktbelysning på fasad, mm. Entreprenaden ska utföras enligt framtaget förfrågningsunderlag. Den utförande entreprenören förväntas ha erfarenhet av liknande projekt och uppfylla vissa tekniska och ekonomiska krav.
Intern identifierare: 205606
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandets viktigaste kännetecken: Den planerade upphandlingen kommer att genomföras enligt LOU och baseras på öppet förfarande. Upphandlingen kommer att ske enligt de bestämmelser i lagen som gäller över tröskelvärdet. Anbudsgivare kommer att kunna lämna anbud enligt de villkor och krav som framgår av upphandlingsdokumenten som kommer att publiceras i samband med den formella upphandlingen.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster, Varor
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Varor