74382-2020 - ÄndringSverige-Kista: Ombyggnadsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köpenhamn 1 - Ombyggnad
Referensnummer: 2019 0511
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet är fastigheten Köpenhamn 1, som är byggd 1977 och består av tre stycken huskroppar, hus 3, 5 och 7. Fastigheten innehåller servicehus, gruppboenden, seniorbostäder m.m.
Huskropparna 5 och 3 är i behov av en total byggteknisk upprustning. Ombyggnaden omfattar även ändring av planlösning för etablering av ny verksamhet. Huskropparna är ca 17 500 m2.
Entreprenaden planeras att genomföras i två huvuddelar (etapper).