See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggledare för produktionsplanering och genomförande inom enhet STO Bygg
Beskrivning: Swedavia söker just nu en resurs för funktionen byggledare för produktionsplanering i tidiga skeden och genomförande STO Bygg. Uppdraget kommer knytas mot enhet STO Bygg, som genomför projekt på Arlanda och Swedavias samtliga regionala flygplatser. Enheten innefattar projekt kopplat till främst ombyggnation, men även nybyggnation. Berörd resurs ansvarar för, tillsammans med berörd projektledare, att säkerställa så att tidplanen projektanpassas för att garantera driftsättning i rätt tid och att genomförande inte ger oplanerade störningar på verksamheten Initialt är det ett projekt som är aktuellt, stambyte Sky City, med en uppskattad omfattning på ca 50 % men det är faktisk utförd tid som faktureras. Du kommer då få information om vilka andra projekt som kan bli aktuella, den totala omfattningen kommer variera över tid och kan vara från 0–100%, enligt ö.k med beställaren. Det finns även ett projekt stambyte ARN Stambyte T2 där det kan vara aktuellt med deltagande. Sky City plan 2-6 Under 2021 startade en förstudie för att granska skick och vilka behov som förelåg gällande spillvattenledningar (avlopp). Stora delar av avloppsrören i byggnad 901, Sky City, har uppnått sin livslängd och konstaterades vara i dåligt skick och behövde bytas ut/relinas. Under 2023 och 2024 har arbete med detaljprojektering pågått, alla stammar har kartlagts, underlag har rättats och identifierats. En skedestidplan har arbetats fram i etapper och kostnadsuppskattningar tillsammans med projektörer och möjliga entreprenörer har genomförts. Mycket arbete har krävts för att identifiera hur bytet ska kunna gå till med minimal störning av hyresgäster. Diskussioner har förts med fastighetsförvaltningen om hantering av hyresgäster, med flyttar, tillfälliga lokaler och ev hyresnedsättningar fram t o m november. Projektet har kunnat konstatera att stora delar av avloppsrören i byggnad 901, Sky City har nått sin livslängd (End of Life, EoL). Sönderrostade avloppsrör orsakar driftstörningar och stora följdskador. Klorider, kemiska medel mm i vattnet har brutit ned rörmaterialet inifrån. Under senaste åren har flera rör spruckit och akuta underhållsåtgärder ha genomförts, detta har påverkat Swedavias kunder i Sky City. Målsättningen är att byta ut så stor utsträckning av rören som möjligt och vid vissa begränsade områden genomföra relining. Projektet har tilldelats medel för genomförande. Entreprenör för genomförande är upphandlad och genomförande påbörjades under augusti-2025. Projektet Sky City plan 2-6 ska: - Driva genomförandet av stambytet - Utfört arbete ska efterhand driftsättas - Relationshandlingar ska tekniskt granskas och levereras till interna enheten Fastighetsinformation. ARN Stambyte T2 Terminal 2 på Arlanda invigdes 1990 och stora delar av avloppsrören är från den tiden och har nått sin livslängd (end of life). Korroderade (sönderrostade) avloppsrör orsakar driftstörningar och stora följdskador i form av fukt i golv, väggar och tak. Förstudie för Sky City, som är uppförd under samma tid som Terminal 2, samt återkommande akuta utryckningar har visat att avloppsrören i T2 behöver bytas ut. Antal läckage från avlopp i Terminal 2 ökar. Avloppsstammar är av gjutjärn och vissa system har fräts sönder. Klorider, kemiska medel mm i vattnet har brutit ned rörmaterialet inifrån och kan inte repareras. Största orsaken till korrosionen är mängden kemiska medel och klorider som orsakat skador när de rinner i de stora stammarna. Motsvarande kartläggning av stammarna som genomfördes i Sky City har gjorts i förstudien av T2. Kvalitén på gjutjärnsrören som installerades i byggnaden var av sämre kvalitet och har succesivt rostat och fräts upp så att läckage blir allt fler och mer frekventa. Projektet har tilldelats medel tom detaljprojektering. Extern projektör finns upphandlad för att ta fram förfrågningsunderlag. Likt Sky City behöver koordinering tillsammans med fastighetsförvaltning och kommersiella föras kring hantering av befintliga hyresgäster. Ett framtida genomförande kommer att ske med terminal 2 i drift. Projektet ska: - Ta fram relevanta underlag för stambyte - Kartlägga och kalkylera åtgärder för varje stam - Planera för hur arbetet ska gå till - Ta fram underlag som krävs för investeringsäskande på flygplats - Driva genomförandet av stambytet - Utfört arbete ska efterhand driftsättas, - Relationshandlingar ska tekniskt granskas och levereras till interna enheten Fastighetsinformation. Arbetet ska ske i dialog med befintliga hyresgäster och planeras för att kunna utföras med minimal påverkan. I ett andra steg ska byggledaren bistå projektledaren med att driva stambyte och i dialog med interna intressenter och hyresgäster säkerställa framdrift med minimal påverkan på hyresgästers verksamhet. En förstudie är framtagen med förslagen att i huvudsak genomföra stambyte samt relining som komplettering där utbyte ej är möjligt.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120320:Lot:1