744034-2023 - ResultatSverige-Tyresö: Tryckta böcker
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biblioteksmedia
Referensnummer: 2023/KSUH 0079
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22110000 Tryckta böcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun upphandlar ramavtal med en leverantör med brett sortiment för löpande avrop av böcker och ljudböcker med och utan biblioteksutrustning. Ramavtalet är i första hand avsett att användas av kommunens folkbibliotek samt grundskolebiblioteken, men kan även användas av kommunens övriga verksamheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22112000 Textböcker, 22113000 Biblioteksböcker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den årliga inköpssumman för kommunens folkbibliotek har under föregående år varit ca 900 000 kr ex moms, eller ca 4 000 st böcker. Böckerna levereras i huvudsak med biblioteksutrustning. Vi uppskattar att inköpsbehoven under avtalsperioden kommer ligga på ungefär samma nivå.
Skolbiblioteken m.m.Den årliga inköpssumman för kommunens skolbibliotek samt övrig förskole- och skolverksamhet eller annan kommunal verksamhet har varit ca 900 000 kr ex moms. Böcker levereras i huvudsak utan biblioteksutrustning. Vi uppskattar att inköpsbehoven under avtalsperioden kommer ligga på ungefär samma nivå.
Ramavtalet omfattar inte inköp av
• E-litteratur eller streaming av onlineböcker,• tryckta eller digitala läromedel (pedagogiska texter avsedd att användas i organiserad skolundervisning),• tidningar och tidskrifter, eller• multimedia (t.ex. musik, film och elektroniska spel).
Avtalsperiod
Ramavtalet gäller i fyra år efter avtalsstart. Från och med 12 månader efter avtalsstart har kommunen rätt att säga upp avtalet med tre månaders uppsägningstid. Planerad avtalsstart: 2023-12-03.