744075-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal bygg- och anläggningstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal bygg- och anläggningstjänster
Beskrivning: Stiftelsen Skansen har ett återkommande behov av bygg- och anläggningsarbeten av varierande omfattning. Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal som möjliggör effektiva avrop av mindre och medelstora entreprenader utan att separata upphandlingar behöver genomföras för varje enskilt uppdrag. Ramavtalet omfattar inte större strategiska investeringar eller entreprenader som Beställaren bedömer ska upphandlas separat. Avsikten är att teckna ramavtal med två (2) leverantörer inom byggtjänster och två (2) leverantörer inom anläggningstjänster. Beställaren förbehåller sig rätten att teckna ramavtal med färre leverantörer om inte tillräckligt antal kvalificerade anbud inkommer.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ramavtal - Byggentreprenader och byggservicearbeten
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135157:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45410000 Stuckarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45440000 Målning och glassättning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 45421000 Snickeriarbeten, 45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 45422100 Träarbeten, 45441000 Glassättning, 45442000 Påstrykning av skyddsöverdrag, 45443000 Fasadarbeten, 45451000 Ornamentering, 45451100 Montering av ornament, 45451200 Panelning, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454100 Restaureringsarbeten
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Ramavtalet kommer ha två (2) förlängningsoptioner på vardera ett (1) år.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ramavtal - Mark och anläggningsarbeten
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135157:Lot:2
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45113000 Tomtarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45247000 Anläggningsarbete för dammar, kanaler, bevattningskanaler och akvedukter, 71420000 Landskapsarkitektur, 71421000 Trädgårdsarkitektur, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten