74414-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Personalutveckling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter grupp- och individutveckling samt utvärdering (assessment)
Referensnummer: UPPH2018-0413
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79633000 Personalutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen består av 11 avtalsområden fördelat på tre (3) huvudområden.
Vi har idag tre (3) chefsutvecklingsprogram och flera kortare chefsutbildningar. Chefer kan också använda konsulter för sin utveckling samt för ledningsgrupper, arbetsgrupper och medarbetare. Inom samtliga tre (3) huvudområden kan uppdraget vara i form av t.ex. samtal, möten, aktiviteter, uppdrag, processledning, utreda/kartlägga/analysera, utbildning eller föreläsning. De kan vara från enskilda möten till stora grupper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: A) Ledningsgrupps- och verksamhetsutveckling
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokumenten
Del nr: B) Team- och grupputveckling
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning
Del nr: C) Individuell chefs- och ledarutveckling
Del nr: D) Kommunikation och återkoppling
Del nr: E) Förändringsledning på både operativ och strategisk nivå
Del nr: F) Coachande ledaraskap
Del nr: G) Konflikthantering
Del nr: H) Omställning/karriärväxling
Del nr: I) UGL
Del nr: J) Utvärdering (assessment) för individ
Del nr: K) 360 graders bedömning