2. Förfarande
Förfarande
Titel: Serviceresor trafikstart 2028
Beskrivning: Skånetrafiken genomför en upphandling av Serviceresor med planerad trafikstart den 1 februari 2028. Uppdraget omfattar färdtjänst och sjukresor i hela Skåne, fördelat på åtta Trafikpaket och ett Specialtrafikpaket. Syftet är att teckna avtal med Trafikföretag som kan leverera tillgängliga, trygga och hållbara resor med hög kvalitet och kundfokus.
Intern identifierare: 118/2025
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000