2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kämpingeskolan, ombyggnad till Järva SDF förvaltningskontor - samverkansentreprenad
Beskrivning: Entreprenaden omfattar ombyggnation av den tidigare Kämpingeskolan med tillhörande mark-, gatu- och anslutningsarbeten. Kämpingeskolan är i behov av ombyggnation och upprustning, dels med anledning av ändrad verksamhet och dels för att möta dagens krav på normer samt byta ut föråldrade installationer. För att uppfylla myndighetskrav och verksamhetens behov så krävs ökad byggnadsvolym. Entreprenaden ska genomföras som en totalentreprenad med arbetsformen samverkan.
Intern identifierare: FSK 2025/47
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45215222 Byggnation av kommunalhus