2. Förfarande
Förfarande
Titel: Färsk frukt och grönsaker
Beskrivning: Beställaren avser att upphandla färska frukter och grönsaker enligt ställda krav i detta upphandlingsdokument med bilagor för beställarens enheter inom skolverksamhet, servicehus, centralkök, förskolor med flera för succesivt uttag under avtalstiden. Leverantören ska ha ett brett sortiment av färsk frukt, grönsaker och rotfrukter och ska kunna erbjuda beställaren samtliga varor på Årstalistan utifrån säsong och tillgång som uppfyller ställda krav enligt detta upphandlingsdokument. Varor som inte finns på Årstalistan ska kunna efterfrågas av beställaren och tillhandahållas efter säsong och tillgång. I bifogad bilaga 2. Statistik framgår sortimentet som beställaren köpt under helåret 2023, respektive första halvåret 2024. Leverans sker till gemensam samlastningscentral belägen i Kalmar. Läs mer under punkt 1.5.4 Leverans. Beställande enheter per kommun med leveransdagar anges i bilaga 4 Leveransplatslista.
Intern identifierare: 2024-80
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
Ytterligare klassificering (cpv): 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Färsk frukt och grönt