744475-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsutrustning
Referensnummer: 2.2-3932-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser anskaffning av säkerhetsutrustning för SiS trettiotvå (32) ungdomshem och LVM-hem, som finns geografiskt spridda runtom i landet. SiS upphandlar säkerhetsutrustning för myndighetens personal som arbetar klientnära på SiS ungdomshem/LVM-hem. Med säkerhetsutrustning avses i detta sammanhang de utrustning som är avsedd att bäras eller användas av fysisk person. Utrustningen ska i de flesta fall användas av flera personer. Upphandlingen är uppdelad i två (2) olika anbudsområden, vilka är Anbudsområde 1 - Säkerhetsutrustning och Anbudsområde 2 - Visitationsutrustning, indelade efter de utrustning som ingår.
Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. SiS kommer anta en (1) leverantör inom respektive anbudsområde.
Upphandlingen omfattar följande anbudsområden (takvolym för varje del uttryckt i SEK inom parentes):
Anbudsområde 1 – Säkerhetsutrustning (4 050 000 SEK)
Anbudsområde 2 - Visitationsutrustning (5 155 000 SEK)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Säkerhetsutrustning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35121000 Säkerhetsmateriel, 35113000 Säkerhetsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning framgår ovan.
Anbudsområde 2 - Visitationsutrustning
Del nr: 2