Göteborgs universitet med samarbetspartners är i behov av manuella transkriberingar av intervjuer i forskningsprojekt, till primärt svenska och engelska. Leverantören ska kunna erbjuda flera transkriberingsnivåer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79530000 Översättartjänster, 79550000 Maskinskrivning, ordbehandling och desktop publishing-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborgs universitet med samarbetspartners är i behov av manuella transkriberingar av intervjuer i forskningsprojekt, till primärt svenska och engelska. Leverantören ska kunna erbjuda flera transkriberingsnivåer, dvs. med 2 eller flera respondenter; allmän transkribering av innehållet; exakt transkribering inklusive utfyllnadsord, pauser, stakningar och halva meningar. Vidare ska leverantören ha tydliga instruktioner till beställare samt en arbetsprocess som borgar för hög kvalitet på leveransen.
Syftet med upphandlingen är att säkerställa tillgången på högkvalitativa transkriberingar och tillhörande tjänster till Göteborgs universitet och lärosätenas olika institutioner och verksamhetsområden.