74464-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Skåp
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säker Förvaring.
Referensnummer: 23.3-6924-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39122100 Skåp
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Säkra förvaringslösningar såsom värdeskåp, dokumentskåp, nyckelhanteringssystem, förvaringssystem, montrar, brandavskiljande skåp, kemikalieskåp m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39141300 Förvaringsskåp, 44421000 Armerade eller förstärkta kassaskåp och dörrar, 44421600 Värdeförvaringsskåp, 44421710 Skåp för effektförvaring, 44421720 Förvaringsskåp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremålet:
Upphandlingen omfattar förvaringsenheter som har någon form av stöld eller brandskyddsklassning som t.ex. säkerhetsskåp, värdeskåp och brandavskiljande skåp.
Upphandlingen är uppdelad i fyra (4) anbudsområden:
Delområde A – Säkerhetsskåp.
Delområde B – Värdeskåp och Stöldskyddsskåp.
Delområde C – Brandskyddande skåp.
Delområde D – Brandsäkra skåp för farliga ämnen.
Elektronisk anbudsinlämning:
Statens inköpscentral använder sig av det webbaserade upphandlingsverktyget TendSign för hantering av förfrågningsunderlag och anbud. TendSign ägs av Visma Commerce AB. Anbud kan således inte lämnas i pappersformat, via fax eller e-post.
Företrädare för anbudsgivare ansluter sig till TendSign genom att registrera ett användarkonto på TendSigns hemsida. Den e-postadress som anbudsgivare använt för sin inloggning i systemet, är den som gäller för all vidare kommunikation i upphandlingen både från och till Statens inköpscentral.
Den juridiska eller fysiska person vars organisationsnummer eller personnummer anges i TendSignkontot betraktas som anbudsgivare. För de fall anbudet är lämnat av ett konsortium och separat blankett avseende konsortium har undertecknats, ses bolaget med TendSignkontot som företrädare för konsortiet.
Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com
Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support
Då TendSigns support inte har öppet dygnet runt är det viktigt att ta kontakt i god tid innan sista anbudsdag för att på så sätt garanteras teknisk support.
Frågor om förfrågningsunderlaget:
Alla frågor om förfrågningsunderlaget ställs till och besvaras av Statens inköpscentral via TendSign. Frågor besvaras och förmedlas till samtliga som hämtat förfrågningsunderlaget via TendSign, alla frågor och svar som publiceras är avidentifierade.
Frågor och svar utgör en del av förfrågningsunderlaget. Om förfrågningsunderlaget behöver kompletteras med anledning av frågor från anbudsgivare, eller av någon annan anledning, kommer kompletteringen att finnas i TendSigns frågor och svarsfunktion samt sändas, via den e-postadress som anbudsgivare använt för sin inloggning i systemet, till alla som via TendSign hämtat förfrågningsunderlaget.
De av Statens inköpscentral lämnade svaren avseende förfrågningsunderlaget är endast bindande om svaren lämnats via TendSign. Anbudsgivare är själv skyldig att hålla sig uppdaterad och ta del av den information som publiceras under anbudstiden. Om en anbudsgivare hämtar förfrågningsunderlaget på annat sätt än via TendSign kan Statens inköpscentral inte garantera att all information om upphandlingen, eventuella förtydliganden samt frågor och svar, kommer anbudsgivaren tillhanda under anbudstiden.
Sista dag för att ställa frågor är 19.3.2017. Frågor ställda senare kommer inte att besvaras.
Antal ramavtalsleverantörer:
Statens inköpscentral kommer att anta följande antal ramavtalsleverantörer per anbudsområde under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav:
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) ramavtalsleverantörer för anbudsområde A.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) ramavtalsleverantörer för anbudsområde B.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) ramavtalsleverantörer för anbudsområde C.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) ramavtalsleverantörer för anbudsområde D.