744676-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Verksamhetssystem för Miljö- och hälsoskyddsenheten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVerksamhetssystem för Miljö- och hälsoskyddsenheten
BeskrivningLidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende ett verksamhetssystem för Miljö- och hälsoskyddsenheten och miljö- och stadsbyggnadskontoret. Lidingö stad är en av Stockholms läns kommuner och har drygt 48 000 invånare. Staden innefattar ön Lidingö samt ett antal kringliggande ö-grupper och är indelad i 18 stadsdelar där invånarantalet varierar från ett hundratal till drygt 5000. Syftet med upphandlingen är att tillgodose stadens behov av ett modern och verksamhetsanpassat verksamhetssystem för miljö- och hälsoskyddsenheten. Målet med upphandlingen är att miljö- och hälsoskyddsenheten får ett verksamhetssystem som bidrar till att underlätta och effektivisera medarbetarnas arbete i de processer som verksamhetssystemet ska stödja. Det är viktigt med ett användarvänligt och intuitivt gränssnitt, som gör det lätt att göra rätt, och ett system som är uppdaterat mot aktuella regelverk och praxis. En viktig del är också att systemet stödjer automatisering av processer på ett säkert sätt och att informationsåtervinning mellan system och interoperabilitet finns med som en viktig komponent. Staden förväntar sig att leverantören drivs av att fortsätta utveckla leveransobjektet för att underlätta och kvalitetssäkra för användarna och ser positivt på att involvera kunderna i sitt utvecklingsarbete. Avtalstiden är fem (5) år med möjlighet till förlängning i totalt 60 månader.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100138:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem