744843-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Datainsamlings- och kollateringstjänster – BOOST 2027 – Upphandling av AMM-lösning, Mätarutrullning och verksamhetsutvecklande tjänster.
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: BOOST 2027 – Upphandling av AMM-lösning, Mätarutrullning och verksamhetsutvecklande tjänster.
Beskrivning: Boo Energi ekonomisk förening står inför ett generationsskifte i mätinfrastrukturen och avser att etablera en framtida leveransmodell med tydligt leverantörsansvar, högre grad av automatisering, förbättrad datakvalitet, bättre tillgång till mätdata samt stärkt informations- och cybersäkerhet.
Intern identifierare: 26/2
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 38554000 Elmätare, 51112000 Installation av eldistributions- och kontrollapparater, 72263000 Programimplementation, 72315000 Hantering av datanät och stödtjänster, 72322000 Datahantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Se kvalificeringsunderlag