Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Arkitekter
Referensnummer: HB/2020:419
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget enligt detta ramavtal innebär att inneha befattningen husbyggnadsarkitekt samt byggingenjör/beskrivare. Uppdrag som kan komma att avropas är arkitektuppdrag inom bl.a.
– Nyproduktion av grundskola, flerbostadshus, äldreboende
– ROT-projekt
– Kommersiella fastigheter och fritidsverksamheter.
– Centrumfastigheter
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen