74512-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insatsledarfordon
Referensnummer: 2022/0041 053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Räddningstjänsten Östra Götaland avser att upphandla två (2)  stycken personbilar i SUV modell som skall användas vid uppgifts och insatsledning.
Fordonet kommer att användas vid olika typer av räddningsinsatser.
Fordonet skall framföras på olika vägtyper, väglag och ibland även i terräng.
Bilen skall kunna framföras med B-körkort.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34114100 Utryckningsfordon, 34114110 Räddningsfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Två (2) stycken personbilar anpassade olika typer av räddningsinsatser.
Uppdraget omfattar påbyggnation i enlighet med Kravspecifikation samt överenskommelse med Köparen, utbildning, dokumentation och service.