Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - grossist
Referensnummer: 2021-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser beställarens behov av ett grossistsortiment av livsmedel enligt för enheter inom skolverksamhet, servicehus, centralkök, förskolor m.fl. Samtliga samverkanskommuner och förbund ingår.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15332200 Sylt och marmelader, fruktgeléer, frukt- eller nötpuré och -massa, 15555100 Glass, 15800000 Diverse livsmedel, 15894200 Färdiglagad mat, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15897200 Konserverade livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen