745351-2023 - ÄndringSverige-Karlstad: Kemiska produkter
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Polymer till avloppsreningsverk
Referensnummer: TFN/2023:3939
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads kommun inbjuder intresserade leverantörer att lämna ansökan för upphandling av polymer. Upphandlingen gäller ett ramavtal med max avtalstid på 8 år.
I Karlstad ansvarar kommunens teknik- och fastighetsförvaltning för VA-verksamheten. Det finns nio avloppsreningsverk i kommunen. Sjöstadsverket är det största. Där behandlas avloppsvatten från Karlstad centralort. I de andra verken behandlas avloppsvatten från kransorter. Polymer används i slambehandlingen på Sjöstadsverket, på tre mellanstora kransortsverk och på ett mindre kransortsverk.