745534-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Järnvägsingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Projektering järnväg
Referensnummer: UE 23.075
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311230 Järnvägsingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal gällande tillhandahållande av konsulter för projektering av järnväg inom område BEST (Bana, El, Signal, Tele)
Avropsuppdragen kommer att innebära projektering av nybyggnation av industrispår, innefattande teknikslagen:- Mark/kanalisation/geo/miljö,- Bana,- Lågspänning,- Högspänning/kontaktledning- Tele,- Signal (inkl ATC)
Benämningen industrispår omfattar bland annat anslutningsspår, fabriksspår, industristamspår och terminalspår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.2.4.