74556-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Reparation och underhåll av anläggningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll Plaskdammar i Norrköpings kommun
Referensnummer: UH-2018-39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45259000 Reparation och underhåll av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren genomför en upphandling av drift- och underhållsåtgärder för två (2) plaskdammar i Norrköpings kommun och avser teckna kontrakt med en vinnande anbudsgivare.
Tekniska kontoret har idag två (2) stycken plaskdammar där allmänheten kan bada under sommarhalvåret. En finns i Folkparken och en i Vasaparken i central Norrköping. Bassängen i Vasaparken byggdes under 1940-talet och den i Folkparken under 1960-talet. Till varje bassäng finns det ett pumphus där det finns en reningsanläggning. I dessa så styr man anläggningarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen