745666-2023 - ResultatSverige-Västerås: Allmän organisationsrådgivning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledning och ledarskap Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN23-0205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411000 Allmän organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom ledning och ledarskap i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Benämns vidare som Avtal.
Denna upphandling består av följande delar:
A) Ledning och ledarskap
B) Ledarutveckling och ledarskap
C) Ledarstöd och ledarskap
Köparen avser att teckna ramavtal med två (2) leverantörer per del enligt fast rangordning.
Det totala värdet av efterfrågade tjänsterunder aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 16 MSEK.
Takvärdet i ramavtalet är 22,4 MSEK exkl. moms.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79998000 Coachning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Förändringsledning och förbättringskunskap
Ledningsgruppsutveckling
Strategiskt chef-och ledarprogram
Morgondagens chef
Grundläggande ledarskap för ledare utan formellt chefskap och nya chefer
Utvecklande ledarskap
Indirektledarskap
Ledarskap ST-läkare
Utvecklingsinsats för erfarna chefer
"Train the Trainer" handledarutbildning för erfarna chefer.
Ledarskapsprogram för delat ledarskap
Praktiskt utvecklande ledarskap - Fördjupa och träna processförmåga
Handledarutbildning för yrkesverksamma inom vården
Handledarutbildning för läkare
Ledarstöd
Volymuppgifter
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärde
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.