74569-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Veterinärstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Veterinärtjänst till Livgardets hästar
Referensnummer: FM2019-2340
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85200000 Veterinärstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser veterinärtjänst för att ansvara och ombesörja hälso- och sjukvård för hästarna uppstallade vid Kavallerikasernen i Stockholm och vid förekommande fall hästar på bete i Mälardalsregionen. Tjänsten omfattar tjänstgöring vid Kavallerikasernens veterinäravdelning två (2) halvdagar per vecka, max åtta (8) timmar. Övriga behov av tjänsten kan också komma att ske via avrop från detta avtal. Det är önskvärt om veterinären kan vara tillgänglig även på obekväma tider såsom kvällar och helger för de fall det uppstår akuta besvär. Detta är dock inget krav i upphandlingen och Försvarsmakten förbehåller sig rätten att vända sig till annan jourveterinär i akuta situationer.
För utförande av tjänsten krävs körkort B och tillgång till egen bil. Försvarsmakten tillhandahåller läkemedel, förbrukningsmateriel, apparatur (röntgen, ultraljud m.m.). Uppdraget ska kunna påbörjas 30 september 2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85200000 Veterinärstjänster, 03322300 Hästar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen