745729-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik – Konsulttjänst inom förvaltning av anläggningsinformation
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsulttjänst inom förvaltning av anläggningsinformation
BeskrivningSkellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande upphandling av Konsult anläggningsinformation. Skellefteå Kraft AB har behov av att stärka kompetensen för informationsstyrning kopplat mot anläggningen. Anläggningsinformation är av stor vikt för att Skellefteå Kraft AB ska kunna utveckla och tillgängliggöra verksamheternas informationshanteringssystem MasterConcept och anläggningen exempelvis genom uppbyggnad av en digital anläggning, utvecklingen av regelverk och BIM.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105748:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster