See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arbetsmarknadsutbildning Vårdbiträde 2026
Beskrivning: Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning mot yrket Vårdbiträde. Denna utbildning avser att möta arbetsmarknadens behov av utbildad vård- och omsorgspersonal i landet då samhället står inför stora utmaningar gällande kompetensförsörjning. Upphandlingen avser fem fasta leveransorter, där varje leveransort utgör en egen separat upphandling.
Intern identifierare: Af-2026/0003 7170
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsförfarande i enlighet med kapitel 19. Bilaga 2 tjänst.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning
Ytterligare klassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav
Beskrivning: Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning mot yrket vårdbiträde. Denna utbildning avser att möta arbetsmarknadens behov av utbildad vård- och omsorgspersonal i landet. Samhället står inför stora utmaningar gällande kompetensförsörjning inom vård och omsorg. Det ställs allt högre krav på kompetens och dokumentation, vilket är en av flera faktorer som bidrar till brist på utbildad personal. I denna tjänst ingår språkstöd. Språkstödet ska ge deltagaren förutsättningar att tillägna sig utbildningens alla delar och det yrkesspråk som gäller för aktuell yrkesutgång. Yrkesspråk är det språk som används inom aktuellt yrkesområde till exempel fackuttryck, fraser och sätt att kommunicera. Språkstödet ska ges utifrån varje deltagares behov och förutsättningar så att målsättningen med hela utbildningen kan uppnås. Arbetssökande från olika målgrupper kan delta i utbildningen och det kan föreligga en stor spridning gällande bakgrund, förutsättningar och behov. Uppdraget ställer därför höga krav på leverantörens förmåga att flexibelt kunna utforma, samordna och anpassa utbildningen utifrån aktuella krav på arbetsmarknaden, individens förutsättningar samt behov för att kunna tillgodogöra sig utbildningen. Annonseringen avser fem (5) leveransorter, där varje leveransort utgör en egen separat upphandling.
Intern identifierare: 1800328-0
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Borlänge
Beskrivning: Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning mot yrket vårdbiträde. Denna utbildning avser att möta arbetsmarknadens behov av utbildad vård- och omsorgspersonal i landet. Samhället står inför stora utmaningar gällande kompetensförsörjning inom vård och omsorg. Det ställs allt högre krav på kompetens och dokumentation, vilket är en av flera faktorer som bidrar till brist på utbildad personal. I denna tjänst ingår språkstöd. Språkstödet ska ge deltagaren förutsättningar att tillägna sig utbildningens alla delar och det yrkesspråk som gäller för aktuell yrkesutgång. Yrkesspråk är det språk som används inom aktuellt yrkesområde till exempel fackuttryck, fraser och sätt att kommunicera. Språkstödet ska ges utifrån varje deltagares behov och förutsättningar så att målsättningen med hela utbildningen kan uppnås. Arbetssökande från olika målgrupper kan delta i utbildningen och det kan föreligga en stor spridning gällande bakgrund, förutsättningar och behov. Uppdraget ställer därför höga krav på leverantörens förmåga att flexibelt kunna utforma, samordna och anpassa utbildningen utifrån aktuella krav på arbetsmarknaden, individens förutsättningar samt behov för att kunna tillgodogöra sig utbildningen.
Intern identifierare: 1813405-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Köping
Intern identifierare: 1831711-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Trollhättan
Intern identifierare: 1856002-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Umeå
Intern identifierare: 1819763-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Växjö
Intern identifierare: 1819765-5