Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fällningskemikalie till Henriksdals avloppsreningsverk högflödesrening
Referensnummer: 19MB957
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fällningskemikalier som används för högflödesrening på Henriksdals avloppsreningsverk. Fällningskemikalien kommer att användas för att avskilja fosfor och suspenderat material över försedimenteringen när flöden överstiger kapacitet i biosteget och förbiledning sker direkt till sandfilter, detta för att minska risken för överskridande av gränsvärdena.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24960000 Olika slag av kemiska produkter, 24962000 Vattenreningskemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen