2. Förfarande
Förfarande
Titel: Obrutet flöde inom plan-, bygglov- och miljöprocesser
Beskrivning: Botkyrka kommun vill upphandla heltäckande systemstöd för obrutet flöde inom plan-, bygglov- och miljöprocesser. Systemstöden ska ge förutsättningar för att effektivisera interna arbetsprocesser och utveckla kommunikationen med medborgare och företag genom digitala tjänster.
Intern identifierare: SBN/2023:00495
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48220000 Programvara för Internet och intranät, 48810000 Informationssystem, 72212310 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, 72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72263000 Programimplementation, 72512000 Dokumenthanteringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Obrutet flöde inom plan-, bygglov- och miljöprocesser