746010-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Installation av elektriska ledningar och armatur – Ramavtal - Elarbeten Hudiksvalls kommun, Fastighets AB Glysis och Forsså Gruppen AB
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal - Elarbeten Hudiksvalls kommun, Fastighets AB Glysis och Forsså Gruppen AB
BeskrivningPlanerade och oplanerade elarbeten inom Hudiksvalls kommuns, Fastighets AB Glysis och Forsså Gruppen AB:s fastighetsbestånd.
Intern identifierare15626
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
Ytterligare klassificering (cpv): 09310000 Elektricitet, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45312200 Installation av inbrottssystem, 45312300 Installation av antenner, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 51112200 Installation av elkontrollutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelHUDIKSVALLS KOMMUN, FASTIGHETS GLYSIS AB OCH FORSSÅ GRUPPEN AB, OMRÅDE 1 (HUDIKSVALL, HÖG, IGGESUND, NJUTÅNGER, ENÅNGER, FORSA OCH NÄSVIKEN) - OMRÅDE 1 (HUDIKSVALL, HÖG, IGGESUND, NJUTÅNGER, ENÅNGER, FORSA OCH NÄSVIKEN)
Beskrivning1
Intern identifierareHUDIKSVALLS KOMMUN, FASTIGHETS GLYSIS AB OCH FORSSÅ GRUPPEN AB, OMRÅDE 1 (HUDIKSVALL, HÖG, IGGESUND, NJUTÅNGER, ENÅNGER, FORSA OCH NÄSVIKEN) - OMRÅDE 1 (HUDIKSVALL, HÖG, IGGESUND, NJUTÅNGER, ENÅNGER, FORSA OCH NÄSVIKEN)
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelHUDIKSVALLS KOMMUN OCH FORSSÅGRUPPEN AB - OMRÅDE 2 (DELSBO, NORRBO, BJURÅKER, FRIGGESUND OCH ÄNGBO)
Beskrivning2
Intern identifierareHUDIKSVALLS KOMMUN OCH FORSSÅGRUPPEN AB - OMRÅDE 2 (DELSBO, NORRBO, BJURÅKER, FRIGGESUND OCH ÄNGBO)