74610-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare som Tjänst och Produkt.
Referensnummer: 23.3-2401-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för produkt och tjänst gällande skrivare, kopiatorer, scannrar och faxar och finns tillgänglig på www.tendsign.se
Upphandlingen är indelad i 2 anbudsområden som resulterar i 2 ramavtalsområden, grund för tilldelning är ekonomiskt mest fördelaktiga. Leverantörer väljer om de vill lämna anbud på ett valfritt anbudsområde eller båda. Anbud ska vara skrivet på Svenska. Alternativa anbud tillåts inte.
Ramavtalens totala omsättning uppskattas till 170 000 000 SEK per år över båda anbudsområdena. Syftet är ramavtal med 5 stycken anbudsgivare för anbudsområdet Fördelningsnyckel och med 6 stycken anbudsgivare för anbudsområdet Konkurrensutsättning. Ramavtals giltighetstid är 18 månader för delen Fördelningsnyckel samt en option om förlängning om max. ytterligare 30 månader. Ramavtalets giltighetstid är 24 månader för delen Konkurrensutsättning samt en option om förlängning om max. ytterligare 24 månader.
Tilldelningsbeslut fattas ca andra kvartalet 2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalsupphandling med två anbudsområden gällande skrivare, kopiatorer, scannrar och faxar samt tjänst för eget ägande och köp som funktion med olika finansieringformer så som hyra och finansiell leasing.
Annonsunderlag.
Ramavtalens totala omsättning uppskattas till 170 000 000 SEK per år över båda anbudsområdena. Syftet är ramavtal med fem (5) stycken anbudsgivare för anbudsområdet Fördelningsnyckel och med sex (6) stycken anbudsgivare för anbudsområdet Konkurrensutsättning. Ramavtals giltighetstid är 18 månader för delen Fördelningsnyckel samt en option om förlängning om max. ytterligare 30 månader. Ramavtalets giltighetstid är 24 månader för delen Konkurrensutsättning samt en option om förlängning om max. ytterligare 24 månader.
Tilldelningsbeslut beräkas fattas andra kvartalet 2017.
Upphandlingsföremålet.