2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsannons lågvattenreservoar
Beskrivning: Projektavdelningen på Tranås kommun startade under sommaren 2024 projektering av en ny lågvattenreservoar vid Fröafalls vattenverk. Översiktlig information om projektet: uppförande av betongbyggnad, lågreservoar med tillhörande pumprum och VS, samt yttre VA, eldragning och vägbyggnation. Ungefärlig storlek reservoar 500 m2, väg cirka 100 m, VA cirka 200 m, el cirka 100 m, stängsel ca 150 m. Det är ett stort projekt och vi förhandsannonserar därav denna information, så att ni entreprenörer får kännedom om projektet och möjlighet att i ett tidigt skede avsätta tid för kalkylering. Uppskattad entreprenadstart är maj 2025, entreprenaden beräknas pågå till januari 2026. Projektet kommer att genomföras enligt tidsplan under förutsättning att bygglov beviljas samt att inga andra oförutsedda hinder uppstår. Annonseringen av upphandlingen för detta projekt sker under mars månad 2025. Anbudstiden kommer att vara cirka 22 dagar då tidsfristen får förkortas vid förhandsannonsering.
Intern identifierare: FA24-065
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45252210 Byggnation av vattenreningsverk
Ytterligare klassificering (cpv): 44161000 Ledningsrör, 44161200 Huvudvattenledningar, 45000000 Anläggningsarbete, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232130 Byggnadsarbeten: regnvattenledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232151 Byggnadsarbeten: renovering av huvudvattenledning, 45236000 Markanläggning, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45252200 Utrustning till reningsverk, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262300 Betongarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45317100 Elinstallationer för pumputrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 50514200 Reparation och underhåll av reservoarer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Beskrivning: Projektavdelningen på Tranås kommun startade under sommaren 2024 projektering av en ny lågvattenreservoar vid Fröafalls vattenverk. Det är ett stort projekt och vi förhandsannonserar därav denna information, så att ni entreprenörer får kännedom om projektet och möjlighet att i ett tidigt skede avsätta tid för kalkylering. Uppskattad entreprenadstart är maj 2025, entreprenaden beräknas pågå till januari 2026. Projektet kommer att genomföras enligt tidsplan under förutsättning att bygglov beviljas samt att inga andra oförutsedda hinder uppstår. Bifogade ritningar är endast arbetshandlingar ej en del av kommande upphandlingsdokument (förfrågningsunderlag). Annonseringen av upphandlingen sker under mars månad 2025. Anbudstiden kommer att vara cirka 22 dagar då tidsfristen får förkortas vid förhandsannonsering.
Ytterligare klassificering (cpv): 44161000 Ledningsrör, 44161200 Huvudvattenledningar, 45000000 Anläggningsarbete, 45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232130 Byggnadsarbeten: regnvattenledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45236000 Markanläggning, 45252200 Utrustning till reningsverk, 45262300 Betongarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45342000 Uppförande av stängsel, 50514200 Reparation och underhåll av reservoarer