746277-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Elinstallation av utrustning för eldistribution – Entreprenadtjänster eldistribution
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenadtjänster eldistribution
Beskrivning: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (ESEM) upphandlar entreprenadtjänster för eldistribution. Entreprenadtjänsterna omfattar arbeten på eldistributionsanläggningar såsom om-, nybyggnad- och underhållsarbeten av lokalnätsanläggningar 0,4-24 kV. Exakt innehåll av arbete framgår av respektive avrop. ESEM har för avsikt att teckna ramavtal med tre entreprenörer.
Intern identifierare: UH 24-01
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
Ytterligare klassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45314300 Kabelutrustning, 45314310 Kabelläggning, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 50532400 Reparation och underhåll av elektrisk distributionsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000