74638-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Mölndal: Processtyrningsventiler
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling ventiler
Referensnummer: 00103/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42131144 Processtyrningsventiler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser totalt ca 413st ventiler både handventiler och styrda ventiler inklusive don för byggnation av en ny en fjärrkylcentral. I kraven ingår även att kunna erbjuda en option avseende både förebyggande och avhjälpande underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42130000 Kranar, ventiler och liknande anordningar, 42131000 Kranar och ventiler, 42131100 Funktionsindelade ventiler, 42131140 Reducer-, regler-, back- eller säkerhetsventiler, 42131141 Reducerventiler, 42131142 Reglerventiler, 42131148 Stängventiler, 42131240 Kägelventiler, 42131260 Kulventiler, 42131280 Vridspjällventiler, 42131291 Slidventiler, 42131292 Klaffventiler, 42131300 Ventilpaket med instrument och övriga ventilpaket, 42132100 Manöverdon för ventiler, 42132110 Elektriska manöverdon för ventiler, 42132130 Pneumatiska manöverdon för ventiler, 50512000 Reparation och underhåll av ventiler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen