74670-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Kaffe, te och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffeautomater med tillhörande tjänster
Referensnummer: LTU-5268-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15860000 Kaffe, te och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna Upphandling omfattar kaffeautomater med tillhörande Varor och Tjänster samt hetvattendispenser. Upphandlingen omfattar inte till exempel kaffebryggare för hemmabruk, kapselautomater, vattenkokare eller varuautomater.
Upphandlingen omfattar även Varor med direkt anknytning till Automaterna, exempelvis kaffe, te, socker
Och mjölkdryck i portionsförpackning. Upphandlingen omfattar inte varor som kakor, mjölk i literförpackning, godis eller frukt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 42968000 Automater, 42968100 Dryckesautomater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen