74674-2018 - ResultatSverige-Kiruna: Hemtjänst
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servicetjänster Socialtjänst (inköp, matdistribution, tvätt)
Referensnummer: 2017:043
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98514000 Hemtjänst
II.1.4.
Kort beskrivning
Kiruna kommun, upphandlar servicetjänster enligt nedan anbudsområden:
1) Inköp och distribution av dagligvaror (hemtjänstkunder)
2) Distribution av färdiglagad mat (hemtjänstkunder)
3) Distribution av färdiglagad mat (särskilda boenden)
4) Skötsel av hushållstvätt, efterbehandling och distribution (hemtjänstkunder)
5) Skötsel av madrasser och hushållstvätt - tvätt, efterbehandling, distribution (brukarens egna kläder, bäddmadrasser för samtliga särskilda boenden).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen