74707-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet – Inhyrning av personal: Marknad Inhouse
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelInhyrning av personal: Marknad Inhouse
BeskrivningDå Liseberg växer med nyöppnat hotell och kommande vattenvärld ökar behovet av resurser för att leverera all kommunikation för hela Lisebergs utökade erbjudande. Liseberg behöver från tid till annan ha möjlighet att tillfälligt hyra in personal till Marknadsavdelningens inhouse-team då arbetsbelastningen under perioder kan variera. Syftet med upphandlingen är att tillgodose Lisebergs behov av personal när interna resurser inte täcker behovet och/eller traditionell rekrytering inte är möjlig som vid exempelvis pågående rekrytering, sjukfrånvaro, tillfälliga arbetsbelastningar, anställningsstopp och semesterperioder.
Intern identifierare24-0381
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000