2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lokalhyra, Stöcke
Beskrivning: Umeå kommun upphandlar hyra av lokal för skolverksamhet i enlighet med upphandlingsdokumenten. Upphandlingen avser tillhandahållande av tillfälliga skollokaler genom hyra av befintliga eller nyuppförda modulbyggnader. Eftersom upphandlingen omfattar både nyttjanderätt och tillkommande entreprenadinslag ska kontraktet klassificeras som ett tjänstekontrakt enligt LOU. Huvudföremålet är att säkerställa tillgång till funktionsdugliga lokaler i tid inför skolstart HT 2026.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70130000 Uthyrning av egen fast egendom
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120786:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader