74769-2023 - ÄndringSverige-Ludvika: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder till personal inom storkök och lokalvård 2023
Referensnummer: GNU 2022/134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter bjuder in till att lämna anbud i upphandlingen av arbetskläder till bland annat lokalvård, kostverksamhet, gymnasialt livsmedelsprogram, hotell- och restaurangprogrammet samt arbetsmarknadsenheterna (AME) hos sju kommuner samt Västerbergslagens utbildningsförbund. Syftet med upphandlingen är att ingå avtal med en (1) leverantör som kan erbjuda representativa, bekväma och slitstarka kläder med så liten negativ miljö- och klimatpåverkan som möjligt och en leverantörskedja som speglar social hållbarhet. Värdet på avtalet är uppskattat till totalt ca 3,7 miljoner kronor och kommer att sträcka sig under en period om två år plus optionsförlängning om max två år.
Upphandlingen ingår i ett Vinnova-finansierat projekt med syfte att minimera avfall.
Välkommen med ert anbud!