748073-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Renovering av byggnader – Preceptorn 2 Microettor
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelPreceptorn 2 Microettor
BeskrivningEntreprenaden gäller Historiegränd 6-14, del av fastigheten Preceptorn 2, Ålidhem, Umeå och omfattar kompletta mark- och husbyggnadsarbeten för renovering av studentrum och korridorrum i totalt drygt 500 studentrum samt kvarterskontor och gemensamhetsytor i 5 hus samt tillhörande komplementbyggnader. Korridorrum omvandlas till små lägenheter. Små lägenheter och allmänna ytor renoveras.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105546:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten