748253-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – SCADA eller motsvarande system – Övergripande styr- och övervakningssystem (SCADA) för VA-verksamheten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelÖvergripande styr- och övervakningssystem (SCADA) för VA-verksamheten
BeskrivningUpphandlingen avser ett nytt SCADA-baserat styr- och övervakningssystem för Botkyrka kommuns VA-verksamhet. Systemet ska ersätta befintlig lösning och möjliggöra anslutning av fler VA-anläggningar över tid. Systemet har klassats enligt KLASSA nivå 3 för konfidentialitet, riktighet och tillgänglighet (hög skyddsnivå).
Intern identifierareTFN/2025:00305
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42961200 SCADA eller motsvarande system
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareÖvergripande styr- och övervakningssystem (SCADA) för VA-verksamheten