See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Läkemedelsförsörjning
Beskrivning: Kriminalvården har i egenskap av vårdgivare det övergripande ansvaret för läkemedelsförsörjning inom Kriminalvården. Denna upphandling avser två anbudsområden: Anbudsområde 1 omfattar distribution av läkemedel, dosdispenserade och i originalförpackning förskrivna via Pascal. I uppdraget ingår även kundservice, hantering av avvikelser, reklamationer samt indragningar. Anbudsområde 2 omfattar dosdispenserade läkemedel ordinerade via Kriminalvårdens journalsystem för patienter utan fullständigt personnummer. Läkemedel i originalförpackning till Kriminalvårdens olika läkemedelsförråd, kylvaror, nikotinersättningsmedel samt handelsvaror ska också vara möjliga att rekvirera från leverantörens webbaserade e-handelssystem.I uppdraget ingår även kundservice, hantering av avvikelser, reklamationer, returer och destruktion, indragningar och extern kvalitetsgranskning. Kriminalvården ska också kunna beställa särskild narkotikakontroll. Leverantören av anbudsområde 2 ska utveckla en integration till Kriminalvårdens journalsystem för rekvirering av dosdispenserade läkemedel. Även viss utveckling av e-handelssystemet kan behövas enligt IT-krav i kap 5.
Intern identifierare: 2024-1271
Förfarandets viktigaste kännetecken: Se upphandlingsdokument
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav Läkemedelsförsörjning
Beskrivning: Övergripande krav för samtliga anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 Läkemedel via Pascal
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 Läkemedel via journalsystem och hemsida
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 2 IT-krav
Beskrivning: Anbudsområde 2 IT-krav