Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlarm Motala kommun
Referensnummer: UH-2021-54
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Motala kommuns behov av ett ramavtal för leverans av personlarm(överfallslarm) inklusive support och kringprodukter, såsom laddare och väskor. Motala kommun har idag ett flertal olika lösningar avseende personlarm. Kommande avtalsleverantör ska via sitt ramavtal succesivt träda in i en exklusiv leverantörsställning gentemot beställaren. Upphandlingen avser inte trygghetslarm (typiskt sett använda inom äldreomsorgen).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Historisk omfattning: 1 800 000 SEK
Takvolym: 3000 000 SEK