74859-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Konsulttjänster för säkerhet
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal brandkonsulter.
Referensnummer: LOC 1611-1179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för brandkonsulttjänster. Brandteknisk rådgivning inom projekt och förvaltning m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Brandkonsulter.