748631-2023 - ResultatSverige-Varberg: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildningsanordnare till yrkesutbildningar inom Bygg- anläggning, Industri, El, VVS och Fordon
Referensnummer: KS 23/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Kommunal vuxenutbildning, yrkesvux, inom nedan fem (5) avtalsområden (yrkesprogram):
- Bygg- och anläggningsprogrammet (exklusive anläggningsmaskinförare)
- El- och energiprogrammet
- VVS- och fastighetsprogrammet
- Fordon- och transportprogrammet (exklusive bussförare och lastbilsförare)
- Industriteknik.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80510000 Specialutbildning, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud när Varbergs kommun upphandlar utbildningsanordnare till yrkesutbildningar inom Bygg-anläggning, Industri, El, VVS och Fordon.
Vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Omfattning
Upphandlingen omfattar kommunal vuxenutbildning, yrkesvux, och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Varbergs kommun upphandlar Kommunal vuxenutbildning, yrkesvux, inom nedan fem (5) avtalsområden (yrkesprogram):
Bygg- och anläggningsprogrammet (exklusive anläggningsmaskinförare)
El- och energiprogrammet
VVS- och fastighetsprogrammet
Fordon- och transportprogrammet (exklusive bussförare och lastbilsförare)
Industriteknik.
Vuxenutbildningen i Varberg avser att teckna ramavtal med en (1) utbildningsanordnare.
Föregående års (2019-01 -- 2022-12) volym var ca 48 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav de tjänster som avropas.
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 55 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap. 14 § LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.