2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsannons, Inbjudan, Drift av restaurangverksamhet & Serveringar, Nya Badhuset, Kiruna kommun
Beskrivning: Under hösten år 2025 öppnas dörrarna till Kirunas nya anläggning för bad, avkopp-ling och hälsa. Anläggningen kommer att heta ”Midnattssolsbadet” och byggs just nu mitt i Kirunas nya centrum. Kiruna kommun söker därför en entreprenör för drift av restaurangverksamhet och serveringar i den nya badhusanläggningen. Upphandlingen planeras att annonseras Q1 2025 och genomföras som en tjänste-koncession, kap 19 (för hotell- och restaurangtjänster) i enlighet med lagen (2016:1147) om upphandling av koncessioner (LUK). Välkomna att lämna intresse för att delta i upphandlingen!
Intern identifierare: 2024-112
Förfarandets viktigaste kännetecken: Under hösten år 2025 öppnas dörrarna till Kirunas nya anläggning för bad, avkopp-ling och hälsa. Anläggningen kommer att heta ”Midnattssolsbadet” och byggs just nu mitt i Kirunas nya centrum. Kiruna kommun söker därför en entreprenör för drift av restaurangverksamhet och serveringar i den nya badhusanläggningen. Upphandlingen planeras att annonseras Q1 2025 och genomföras som en tjänste-koncession, kap 19 (för hotell- och restaurangtjänster) i enlighet med lagen (2016:1147) om upphandling av koncessioner (LUK). Välkomna att lämna intresse för att delta i upphandlingen!
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000