2. Förfarande
Förfarande
Titel: Polititransporter Region Nord
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal avseende Polititransporter som ska tillgodose Polismyndighetens behov inom Polisregion Nord. Med polititransporter avses hämtning, transport och avlämning av avlidna personer som ska genomgå rättsmedicinsk undersökning vid Rättsmedicinalverket (RMV). Det gäller främst dödsfall som inträffat hastigt och oväntat. Returtransport förekommer då den avlidne förs från RMV till hem-kommunen.
Intern identifierare: A653.068/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Ytterligare klassificering (cpv): 98371000 Begravningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Polititransporter Region Nord