2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bemanningstjänster för korttidsvikariat
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för Luleå kommuns Arbetsmarknads- och utbildningsförvaltningens behov av bemanningstjänster för korttidsvikariat. Upphandlingen syftar till att säkerställa tillgång till kvalificerad personal för att täcka tillfälliga vakanser inom aktuella befattningar och kompetensområden. Aktuell upphandling avser främst bemanning av behöriga och obehöriga vikarier inom fritidshem, förskola inklusive OB-omsorg, grundskola inklusive grundsärskolan, gymnasieskolan inklusive gymnasiesärskolan samt vuxenutbildning inklusive SFI. Beställaren har ett behov att vid både tillfällig och/eller planerad frånvaro ersätta ordinarie personal i beställarens verksamheter. Aktuella vikarietillsättningar avser fylla tillfälliga behov som uppstår exempelvis till följd av arbetstoppar, anställd personals sjukdom, VAB, semester, tjänstledighet samt i väntan på nyrekrytering etc. och avser korta vikariatsuppdrag som sträcker sig från som minst fyra (4) timmar upp till tre (3) månader.
Intern identifierare: KLF 2025/889
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79610000 Personalförmedling
Ytterligare klassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning, 80100000 Grundskoleundervisning, 80110000 Förskoleundervisning, 80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80210000 Teknisk och yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå, 80400000 Vuxen- och annan undervisning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Bemanningstjänster för korttidsvikariat