2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-konsulttjänster
Beskrivning: Denna upphandling avser att tillgodose Tullverkets behov av IT-konsulttjänster gällande resurskonsulter. Tullverket har idag ett ramavtal för IT-konsulttjänster främst till Tullverkets IT-avdelning som är lokaliserad till Luleå. Det befintliga ramavtalet upphör att gälla och denna upphandling avser ett nytt ramavtal för ändamålet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133450:Lot:1