748771-2023 - ResultatSverige-Linköping: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tilldelning av kontrakt avseende Qinshift Web Tickets
Referensnummer: 2023/0573
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Östgötatrafiken efterannonserar här med tilldelning av Avtal Qinshift Webtickets. Upphandlingen har skett genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap. 7 § Lag LUF (2016:1146) då en upphandlande enhet får använda ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering om det som ska upphandlas kan tillhandahållas endast av en viss leverantör därför att:
- det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens
- det som ska anskaffas skyddas av ensamrätt och därför endast kan tillhandahållas av en viss leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anskaffning av mjukvara för distribution av biljetter via webblänk samt vidareutveckling och support av existerande biljettsystemskärna, inklusive integrationer i beställarens IT-miljö, för webbdistribution av biljetter skapade i biljettsystemskärna.