748784-2024 - Resultat
Sverige – Programmering av mjukvara samt rådgivning – Projektverktyg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjektverktyg
BeskrivningVi avbryter denna frivilliga förhandsinsyn 2024-12-06, medan vi fortsätter att utreda konkurrenssituationen. Inledning Vi har för avsikt att ingå avtal med CRM konsulterna AB gällande leverans. Inköp av licens, installation, utbildning och utveckling av projektverktyg som ska användas i Microsoft 365 miljöer. Verktyget och utbildning i det ska tillhandahållas på svenska. Vad vi kan se är det enbart denna leverantör som kan svara upp för vårt behov. Krav projektverktyg Leverantören ansvarar för införandet och leverans av projektverktyg. Leverantören ska tillhandahålla en på marknaden befintlig tjänst. Verktyget ska användas i Microsoft 365 miljöer. Projektverktyget ska stödja kommunens projektarbete med att planera, genomföra, följa upp och avsluta projekt. Verktyget ska fungera som ett stöd för projektledare, projektgrupp och projektägare genom att innefatta funktioner som möjliggör: • Planering i projekt • Resurssättning i projekt • Skapande av uppgifter och mål • Risker och sårbarhetsanalyser • Kalkyl och budgetuppföljning • Rapportering • Dokumenthantering för att ladda upp och dela filer inom projekt Verktyget ska vara kompatibelt med portföljstyrning och således tillhandahålla ovanstående funktioner på program och portföljnivå. Verktyget ska vara användbart för små och stora projekt. Verktyget ska vara kompatibelt för olika användarroller och åtkomstnivåer. Tillgång till funktioner, information och möjlighet att göra ändringar ska kunna begränsas utifrån användarroll. Externa aktörer ska kunna bjudas in i verktyget. Användarautentisering via tvåfaktorsautentisering ska användas och åtkomstkontroll baserat på användarroll ska begränsa behörighet. Verktyget ska logga användaraktiviteter för säkerhet och uppföljning. Avtalsspärr Genom publicering av denna frivilliga förhandsinsyn inleds en 10-dagars avtalsspärr. Därefter har Stenungsunds kommun för avsikt att direktupphandla projektverktyget. Eventuella frågor kan skickas till denise.lindqvist@stenungsund.se
Intern identifierare2024/1025
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
Ytterligare klassificering (cpv): 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000