2. Förfarande
Förfarande
Titel: Strö
Beskrivning: Umeå universitet upphandlar strömaterial (aspspån) till försöksdjursverksamheten vid universitetets anläggningar. Syftet är att säkerställa en kontinuerlig och säker tillgång till aspspån av hög kvalitet för att upprätthålla god djurvälfärd och en säker arbetsmiljö. Ramavtal tecknas med en (1) leverantör för två (2) år med möjlighet till förlängning i ytterligare två (2) perioder om ett (1) år vardera. Den årliga volymen uppskattas till cirka 40 000 kg med ett värde om cirka 400 000 SEK. Aspspånet ska tillverkas av färskt, friskt och avbarkat virke från toxikologiskt säkrade områden och uppfylla krav på analys av fukt, damm, kemikalier, mikrobiologiska agens och tungmetaller. För varje leverans ska analysintyg (Certificate of Analysis) bifogas. Uppdraget omfattar leverans DDP till Umeå universitet enligt specificerade krav på emballage, pallformat och säckstorlek.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111466:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 03417100 Sågspån